HOGYAN ELŐZHETŐ MEG A PUFFADÁS VEGAKÉNT?

2024.12.31

A teljes életmód és étrend megváltoztatása eleinte nehéz lehet, de idővel egy egész életen át tartó szokássá válik.

De mi van a növényi étrenddel együtt járó puffadással?  Biztos lehetsz benne, hogy ezzel nem vagy egyedül, sokszor még az évtizedes "növény rágcsálók" is időről időre puffadhatnak. Tudd meg, mi a gáz és a puffadás leggyakoribb oka, mi lehet a személyes bűnösöd és hogyan lehet kíméletesebben áttérni a növényi alapú étkezésre! 

A hasi puffadás azt jelenti, hogy a gyomor-bél traktus levegővel vagy gázzal telített, ami a has kitágulását, keménységét és sok esetben fájdalmát is okozza. A puffadás sajnos egy gyakori állapot, amelyet számos tényező okozhat, az étrendtől kezdve, az egészségügyi problémákon át egészen az életmódig.

A PUFFADÁS OKAI

A puffadást számos életmódbeli vagy orvosi tényező okozhatja, lássuk a leggyakoribbakat.


Gáz

Étkezés vagy folyadék fogyasztás közben, mindig lenyelsz bizonyos mennyiségű levegőt. Ha nem szánsz elegendő időt az étkezésre és gyorsan eszel, vagy az étkezés közben szénsavas italokat iszol, akkor ez a gáz még nagyobb mennyiségű lesz. Másik két szokás a rágógumi és a dohányzás, amelyek során még felesleges gáz kerülhet a beleidbe.

Diéta

A diétázás alatt sokan egy nap csak egyszer étkeznek. Ez a rendszertelen étkezés is okozhat puffadást. Azok az ételek, amelyeket nem fogyasztunk - illetve a bélbaktériumaink -, szintén okozhatnak némi diszkomfort érzést a hasban. Ha a GI-traktusban túlszaporodás vagy ez esetben baktériumhiány van, valószínűleg  akkor is tapasztalunk puffadást. 

Egészségügy

A lisztérzékenységtől a krónikus székrekedésig, a hormonális ingadozásokig, az irritábilis bél szindrómáig, a Crohn-betegségig és a gyulladásos bélbetegségig számos orvosi oka lehet annak, hogy puffadtnak érezhetjük magunkat. Ezek elég súlyos betegségek, ezért érdekmes szakemberhez fordulni, ha úgy érzed a puffadása oka ezek közül valamelyik lehet.

HOGYAN LEHET MEGAKADÁLYOZNI A PUFFADÁST?

Egyél lassan és tudatosan!

A tudatos étkezés segíthet megelőzni a túlevést vagy a falatozást. Ez pihenteti a gyomrot. A túlzott stressz további puffadást válthat ki, ezért figyelj az idegrendszer támogatására is.

Rágj jól!

Rágás közben tartsd csukva a szád, és addig ne nyeld le az étel amíg ép! Ez segít lebontani a növényi alapú élelmiszerek sejtfalát, és már a nyál elkezdi az emésztési folyamatot.

Igyál elég vizet!

A víz fontos szerepet játszik az emésztésben, mivel segíti a rostok mozgását a testben. Ha nem iszol eleget, minden étel, amit eszel, túl sokáig maradhat a GI-traktusban.

Ne használj szívószálat!

A szívószálon keresztül történő ivás a felesleges levegő lenyelését okozza. Ugyanez igaz a rágógumira is! 

Egyél rendszeresen!

Felpuffadáshoz vezet, ha éhesen nagy mennyiségű ételt veszel egyszerre magadhoz. A rostfogyasztást egész napra kell elosztani, és étkezésenként 1-2 adag magasabb rosttartalmú ételt elfogyasztani.

Lassan növeld a rostban gazdag ételeket!

Köved nyomon az ételbeviteled, hogy megtudd, mennyi rostot fogyasztasz el egy nap. Ez a mennyiséget ne növeld meg túl gyorsan. Törekedj a legalább napi 30 gramm rost bevitelre - a vegán étrenden élők napi 50-60 gramm rostot fogyaszthatnak el egy nap.

Főzd meg a zöldségeket!

A nyers zöldségeket nehezebb megemészteni, mint a főtt zöldségeket! Csökkentsd a nyers saláták vagy zöldség snackek mennyiségét, és inkább sült vagy párolt zöldségeket fogyassz. 

Élelmiszernapló vezetése

Mindannyian különbözőek vagyunk, így talán a legjobb módja annak, hogy megfigyeld melyek azok az ételek, amelyek puffadást okoznak Neked, ha egy ideig nyomon követed az ételbevitelt az emésztési zavarok tüneteivel együtt.

Ellenőrizd az élelmiszer-intoleranciákat!

A glutén, a tejtermékek, a szója, az élesztő, a hal, a fruktóz és a hisztaminok a leggyakoribb élelmiszer-intoleranciák közé tartoznak. Ha azt gyanítod, hogy valamelyikben szenvedhetsz végezz megfelelő vizsgálatot, és kérj további tanácsot orvostól vagy dietetikustól.

HOGYAN LEHET MEGSZABADULNI A PUFFADÁSTÓL?

Igyál borsmenta teát!

Egy csésze borsmenta tea nagyon pihentető lehet a gyomor számára. A borsmenta leveleiben lévő olaj segíthet a bél ellazításában és az emésztési problémák megnyugtatásában.

Rendszeres mozgás

A séták vagy a rendszeres testmozgás segíthet megelőzni vagy akár kezelni az akut puffadást. A beleinkbe szorult gáz könnyebben szabadulhat fel, és a fizikai aktivitás támogatja az emésztőrendszert.

Masszírozza a gyomrát

Segíthetsz a csapdába esett levegő és gáz felszabadulásában, ha jobbról balra masszírozod a gyomrodat. Ha fájdalmat érezel inkább hagyd abba!

Fontold meg a kiegészítőket

A puffadást minimanizáló vagy megszüntető kiegészítők, minden bizonnyal segíthetnek, de bölcsen kell bánni velük, ugyanis ha valami alapvetően nincs rendben a béltraktussal, akkor a kiváltó okot kell megkeresni és megszűntetni.