Egy étrend megtervezésénél a legtöbben csak azt nézik, milyen étel szerepel a diétájukban, de hogy az alapanyagok hogyan fognak elkészülni, azt már kevesen, pedig a nem jó módszert alkalmazása az ételeket kifejezetten károssá változtathatja.
Az elfogyasztott élelmiszerek jellemzői közül különös jelentősége van:
1. az érettségnek, mert egy érettebb gyümölcs nagyobb cukor tartalommal rendelkezik
2. az élelmiszer fizikai állapotának, ugyanis az egészben fogyasztás kisebb glikémiás indexet eredményez, mint például a leprėselt forma,
3. és végül de nem utolsó sorban az ételkészítési technológiának.
FŰSZERREL PÁROLÁS
A fűszernövényekkel, illetve zöldségfélékkel együtt párolt élelmiszerek átveszik a fűszernövények ízét.
Fűszerként használhatsz rengetegféle zöldséget: sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, gomba, spárga, vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, zöldpaprika, citrom karika, zellerlevél, petrezselyemzöld, kapor, tárkonylevél, koriander, bazsalikom, oregánó, zsálya.
PÁCOLÁS
Az egészséges páclébe is tehetsz fűszernövényeket, száraz fűszereket, gyümölcsecettel, citrommal savanyítva a páclevet. Használhatsz hozzá növényi tejet, melybe tehetsz fokhagymát, medvehagymát, vagy ha szereted keleti fűszereket, akkor kurkumát, vagy asafoetidát, magyar nevén ördöggyökeret.
PIRÍTÁS
Az élelmiszer külső rétegén a pirítás zamatanyagokat termel, és a kellemes ízanyagok mellett színt is ad az ételnek. Piríthatsz kókuszolajon vagy tapadásmentes serpenyőben szárazon is. Piríthatod a magvakat és a zöldségféléket és a fűszernövényeket is, így a bennük levő növényi festékanyagok kioldódnak, és az ehhez kötött zamatos illóolajok megmaradnak a zsíradékban.
GŐZÖLÉS
Zöldségféléket elkészítheted gőzöléssel is.
Ez a konyhatechnikai eljárás őrzi meg legjobban az élelmiszerek természetes vitamin- és ásványianyag-tartalmát.